1 ocak 2020; herkesin her şeyi unuttuğu, hatta sizi bilmem ama bizim karlı bir sabaha uyandığımız bir günle başladı.

Sanki yağan bembeyaz karın daha çok umutlandırdığı; her şeyin daha güzel olacağına inandırdığı bir yıl olmuştu daha ilk günden.

Arkadaşlarımızla özgürce kahve içebildiğimiz; sinema, tiyatro ve konserlere gidebildiğimiz, hiç bir şeyden çekinmediğimiz günler geçerken, bir gece herkes uykuya daldı ve her şeyin normal başladığı bir sabah uyanmışken; bir şey oldu; dünyada yavaş yavaş yayılmaya başlayan sevimsiz covid bizim ülkemizin de kapısını tıklatmış kim o demeden açtığımız kapımızdan içeri 11 Mart akşamı girdiğini öğrenmiştik….

Panikle evlerimize kapandığımız; annelerden babalardan tüm sevdiklerimizden uzak kaldığımız, hiçte daha önce bu kadar evimize kapanmadığımız bir dönem gelmişti.

Şaşkınlık korkuyla birleşip bilinmezlikle yoğrulunca kim bilir ne kalıntılar bırakmış yada bırakacaktı ruhumuzun derinliklerinde .

Yavaş yavaş güneşin ışıklarını daha çok salması ile üzerimize bizde rahatlayıp her şeyin eskisi gibi olacağını düşünerek başladık yine yeniden eski günlere….

Ama güneşin azalması ile rehavetin birleşimi hiç güzel olmayan sonuçlar getirdi önümüze, dostlar sevdiklerinden uzak kalmak bir yana küçücük bedenleri ile okuldan uzak kalan büyük yürekler tekrar kapandı evlere. Zaten sokağa çıkmamış, sokakta oynamayı bilmeyen nesilin evlere kapanması başladı. Çok sevdiğimiz büyüklerimize kapıdan balkondan uğrar kaçar olduk yine,

Yani covid yine bize artık eski yok demişti…….

Sadece o değildi ki yaşananlar içinde ; depremler, seller, doğal afetler hiç durmuyordu ki, sadece Türkiye’mizde de değil tüm dünya böyle bir yıl geçiriyordu….

Böyle bir yıl olunca 2020 uğursuz rakamlar arasına eklendi. Peki gerçekten uğursuz olan rakamlar mıydı?

Gerçekten tüm suç 2020nin miydi, bizim hiç mi suçumuz yoktu; her şeyin efendisi olan biz insanlar bu kadar dünyaya zarar verirken susar mıydı ki dünya….

Alamadığımız dersleri, ısrarla görmeyip, sınıfta kaldığımız bir sene  yaşadığımızı anlamak istemiyorduk ki.

Büyük olaylara şahitlik ediyor, aslında bir nebzede olsa tarihe tanıklık ettiğimiz günler yaşıyorduk. Hiç bu kadar üst üste gelmeyen Retrolar, tutulmalar; Jüpiter’in Satürn’le kavuşumuna şahitlik ederken neden sormuyorduk ki kalplerimiz kavuştu mu ?

Gökyüzü bile bu kadar mesaj verirken niye bu mesajı ısrarla okumuyorduk.

Allah; bazı inançlarda Tanrı; Baba ; Büyük Yaratıcı neden bu kadar bizi sınıyordu,  

Değişim başlıyordu, insanoğlu değişmeliydi, topraktan yaratılmış, toprağa dönecek olan özümüzü ateşe çevirmiştik ki….

Yaşanan tüm olaylar değişimin başlangıcıydı;

Kendini sev diyordu; önce kendini sev ama yaptığın tüm iyilikleri gösteriş için değil; bir güç savaşına çevirmeden kendi ruhunun şifası için yap….

Alma verme dengeni sağla; ne çok al ne çok ver bu dengeyi her yerde sağla diyordu; doğada mesela; doğadan aldığın her şey için bir şey ek toprağa….

Ve duygular; insandan aldığın her duyguyu ver ; sevgiyi geri ver mutlaka seni seveni sev; geri ver mutlaka iyiliği; geri ver ki bunlar kartopu gibi büyüsün, ışık saçsın en güzel bulaşıcı gülmeyi kullan mesela; gülümse her şeye ve herkese…..

Sana yapılmasını istemediğin şeyi yapma diyordu ısrarla.

20202nin onca mesajını anlamasak da; 2021 mesajlarla geliyordu yine de ;

Kiminle yürüyeceksin bende diyordu.

Kiminle yürüyeceğini 2020 sana gösterdi; ısrar etme sana destek olmamışsa şimdiye kadar, duygularını, değerlerini incittiyse zorda olsa bırak….

2020de yaşadığın her şey 2021 içindi her yıl bir öncekini hazırlar; sınavlar verir bazen ödüller …

Yılmadan yorulmadan yürümeli bu hayat yolunda; bazen ışığını azalmış hissetsen de güneş gibi ışık saçacağın günlerin hatırına yürümeli bu yolda; isyan etmeden ruhunun ve kabinin derinliklerine inerek;

Çünkü her zorlu tepeyi aştığında görecek güzel manzaraların olduğunu unutma.

Bu zorluklar bazen aşk, bazen eş; bazen sağlık; bazen iş;  bazen en inandığın dosttan bile gelse her şeyin senin iyiliğin için geldiğini unutma….

Daha iyi tanımaz mısın zor gününde yanında olanı, kolay olmayacak tabii; bazen gülecek bazen ağlayacak; bazen gülerken ağlayacak bazen de ağlarken gülerek geçeceksin bu yolda duyguların karışsa da;

Kiminle yürüdüğünü  sen seçerek yürüyeceksin bu yolda  çünkü sen değerlisin bunu unutma…..